Παίρνει αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη
![Παίρνει αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2024/05/Pairnei-apotelesma-i-filoxenoumeni-400x200.jpg)
Μπρέντα και Εξέλσιορ είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τελευταίο εισιτήριο για την Eredivisie της ερχόμενης σεζόν. Ο πρώτος αγώνας διεξάγεται απόψε στην έδρα της Μπρέντα και θα ακολουθήσει ρεβάνς στο Ρότερνταμ.
Η παρουσία της Εξέλσιορ στον τελικό των play offs είναι απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη. Πέτυχε δύο νίκες επί της Ντεν Χάαγκ, συντρίβοντάς την μάλιστα στην εντός έδρας ρεβάνς με 7-1! Η γνώμη μου είναι ότι η ομάδα του Ντάικχαουζεν δεν θα έπρεπε να είναι καν στη συγκεκριμένη διαδικασία. Ήταν ανώτερο σύνολο φέτος από τις Βάαλβαϊκ και Χεράκλες αλλά πλήρωσε μία άσχημη περίοδο με πολλές απουσίες. Πιστεύω πως θα βγει νικήτρια από τη διπλή μάχη με την Μπρέντα.
Η γηπεδούχος έχει κάνει την έκπληξη στα play offs. Το ρόστερ της ήταν αρκετά ποιοτικό από την αρχή της σεζόν, όμως το ποδόσφαιρο που έπαιξε ήταν αποκρουστικό στο μεγαλύτερο διάστημα. Εξασφάλισε οριακά τη συμμετοχή στα play offs και εκεί λες και πατήθηκε κάποιο μαγικό κουμπί και μεταμορφώθηκε. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απογοήτευση της Ρόντα, φιλοδωρώντας την συνολικά με 8 γκολ και στα ημιτελικά πανηγύρισε διπλό-πρόκριση επί της Έμεν με 3-0 και ενώ ο πρώτος αγώνας είχε λήξει ισόπαλος 1-1.
Η Μπρέντα έβγαλε μεγάλο ενθουσιασμό στα τέσσερα παιχνίδια των play offs αλλά τώρα θα υπάρχει και μεγαλύτερο άγχος. Το σίγουρο είναι ότι θα ψάξει έντονα το γκολ διότι η ρεβάνς στο Ρότερνταμ θα είναι πολύ δύσκολη. Η Εξέλσιορ διαθέτει ποιοτικές μονάδες από τη μέση και μπροστά και πιστεύω πως θα πάρει αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι που θα έχει γκολ.