Νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου
Με τον Άγιαξ να έχει τεθεί από πολύ νωρίς εκτός διεκδίκησης τίτλου και τις Άλκμααρ, Τβέντε να μην έχουν το κατάλληλο βάθος στον πάγκο ώστε να αντέξουν στον συγκεκριμένο «μαραθώνιο», η περσινή πρωταθλήτρια Φέγενοορντ και η PSV είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν φέτος την Eredivisie.
Ο σύλλογος του Αϊντχόφεν έχει πραγματοποιήσει ιστορικό ξεκίνημα, με 13 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές! Το εκπληκτικό αυτό σερί έχει φέρει την ομάδα του Μπος στο +7 από την αντίστοιχη του Σλοτ κι αν σήμερα γίνει +10, τότε δίχως υπερβολή ο τίτλος θα έχει κριθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Με νίκη της Φέγενοορντ η μάχη για τον τίτλο θα αποκτήσει το ενδιαφέρον που της αρμόζει ενώ με ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι θα διατηρήσουν σημαντικό προβάδισμα.
Μεσοβδόμαδα η ομάδα του Σλοτ ηττήθηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης και συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που δεν αποτελεί αρνητική εξέλιξη. Ο σύλλογος του Ρότερνταμ έχει την κατάλληλη ποιότητα για να φτάσει μέχρι τέλους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Η PSV από την πλευρά της πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με επική ανατροπή επί της Σεβίγια και εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.
Πιθανότατα θα είχα αποφύγει το ποντάρισμα στο σημερινό ντέρμπι στο «Ντε Κάουπ» αν δεν υπήρχαν δύο πολύ σημαντικές απουσίες για την PSV. Οι πολύτιμοι εξτρέμ Λανχ (4 γκολ/1 ασίστ) και Λοσάνο (5 γκολ/2 ασίστ) είναι τραυματίες και στον σημερινό αγώνα η ταυτόχρονη απώλεια είναι πιθανό να στοιχίσει.