Με over στα προκριματικά
![Με over στα προκριματικά](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2023/01/Tabilo-400x200.jpg)
Το Αυστραλιανό όπεν θα ξεκινήσει την ερχόμενη εβδομάδα και αυτές τις μέρες είναι σε εξέλιξη τα προκριματικά για να δούμε ποιοι αθλητές θα καλύψουν τις τελευταίες θέσεις στο ταμπλό. Ο Αλεχάνδρο Τάμπιλο από τη Χιλή θα αναμετρηθεί με τον Αυστριακό, Σεμπάστιαν Όφνερ για την ημιτελική φάση των προκριματικών. Ο Τάμπιλο δεν συμμετείχε σε κάποιο τουρνουά προετοιμασίας και ο αγώνας του που προηγήθηκε στα προκριματικά με τον Μιλόγεβιτς (6/0, 6/2) ήταν ο πρώτος μετά τις 22 Οκτωβρίου.
Η νίκη ήρθε εύκολα απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλού βεληνεκούς, ωστόσο η έλλειψη ρυθμού ίσως φανεί στη συνέχεια. Ο Όφνερ αντίθετα έκανε πολύ καλή προετοιμασία με τρεις αγώνες, ενώ για τα προκριματικά απέκλεισε τον Μελιγκένι Άλβες με 7/6, 6/4. Ο Αυστριακός στις 23 Δεκεμβρίου είχε αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς και μάλιστα κατάφερε να πάρει σετ, στηριζόμενος στο καλό του σερβίς.
Μπορεί να θεωρείται αουτσάιντερ από τους μπουκ (1.50 – 2.50), όμως θα πάρει εύκολους πόντους με άσους και θα δυσκολέψει τον Τάμπιλο. Δεν περιμένω κανένα σετ να είναι εύκολο και υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για μεγάλο σκορ. Αμφότεροι θα επιδιώξουν να μπουν με συγκέντρωση, οπότε ίσως το πρώτο σετ να είναι το πιο αμφίρροπο. Η ώρα έναρξης δεν είχε ανακοινωθεί έγκαιρα, ωστόσο το ματς δεν θα ξεκινήσει πριν τη 01:00.