Με σύμμαχο την επιφάνεια ο Μαρτίνεθ
![Με σύμμαχο την επιφάνεια ο Μαρτίνεθ](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2024/04/Martinez-400x200.jpg)
Στον τρίτο τελικό της καριέρας του έφτασε ο Πέδρο Μαρτίνεθ (1-1 μέχρι τώρα). Ο Ισπανός έπαιξε εξαιρετικά στο Εστορίλ και θα διεκδικήσει το τρόπαιο με τον Χούμπερτ Χούρκατς. Πρόκειται για πολύ καλό τενίστα στη χωμάτινη επιφάνεια και αναμφίβολα ικανό να δυσκολέψει ακόμη κι έναν παίκτη επιπέδου top-10. Για τον Πολωνό το χώμα δεν είναι η ιδανική επιφάνεια, αλλά σε ένα 250άρι τουρνουά ήταν λογικό να φτάσει ως το τέλος, βάσει ποιότητας και μόνο. Νίκησε τους Τσοΐνσκι, Γιάμας και Γκαρίν, χάνοντας σετ μόνο από τον τελευταίο. Ο Μαρτίνεθ απέκλεισε τους Αλτμάιερ, Μπαουτίστα, Γκασκέ και Ρουντ! Δεν επέτρεψε πολλά μπρέικ και αυτό του έδωσε ώθηση για να ελέγξει την κατάσταση σε κάθε παιχνίδι.
Το ίδιο θα επιχειρήσει να κάνει τώρα και παρότι ο Χούρκατς διαθέτει πανίσχυρο σερβίς, μπορεί να γίνει ανταγωνιστικός. Φυσικά τα δυνατά σερβίς χάνουν μέρος της ισχύς τους στη χωμάτινη επιφάνεια. Είχε καταφέρει και πρόπερσι να κοντράρει το φαβορί στο Μονακό ο Μαρτίνεθ, όταν τον οδήγησε σε τρία σετ (3/6, 6/4, 4/6). Εφικτό το over στα γκέιμ και σε αυτή την περίπτωση, καθώς και οι δύο δύσκολα χάνουν τα σέρβις γκέιμ τους.