Αντιστέκεται η Ρίσκε
Η Δευτέρα ήταν ημέρα αρκετών εκπλήξεων στο Γουίμπλεντον και αίσθηση προκάλεσε κυρίως ο αποκλεισμός της Μπάρτι από τη Ρίσκε, αλλά και η ήττα της Πλίσκοβα από την Μούχοβα, με το τρίτο σετ μόνο να εξελίσσεται σε 24 γκέιμ (13-11)! Αποκλειστικά αγώνες γυναικών έχουμε την Τρίτη και πρόκειται για τα προημιτελικά. Δεν είναι άξια εμπιστοσύνης τα φαβορί, καθώς κανένα δεν βρίσκεται σε σπουδαία κατάσταση αυτή την περίοδο! Η Χάλεπ (που είναι καλύτερη στο χώμα) έχει δύο ήττες σε σκληρή επιφάνεια από τη Ζανγκ, η Μούχοβα δεν μπορεί να υποτιμηθεί σε καμία περίπτωση απέναντι στην ασταθή Σβιτόλινα, ενώ η Κόντα έχει το μομέντουμ, αλλά το ίδιο ισχύει και για τη Στρίκοβα! Μία επιλογή προκύπτει από την αμερικανική αναμέτρηση, της Σερίνα Ουίλιαμς με την Άλισον Ρίσκε.
Μύθος του αθλήματος η Ουίλιαμς, αλλά πλέον δεν αποδίδει ως παίκτρια κορυφής. Περιμένω πως για πρώτη φορά στο τουρνουά θα συναντήσει αντίσταση. Γκέργκες και Σουάρεθ δεν είναι στο επίπεδο της Ρίσκε, η οποία στο γρασίδι μεταμορφώνεται (14-1 φετινή επίδοση). Νίκησε με ανατροπή και σχετικά εύκολα τη Μπάρτι (3/6, 6/2, 6/3) αποδεικνύοντας ότι είναι ικανή για πολλά. Ίσως να μην πετύχει 2η σερί μεγάλη έκπληξη, όμως θα μείνει κοντά στο σκορ.