Μία επιλογή για κάθε ημιτελικό
![Μία επιλογή για κάθε ημιτελικό](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2019/09/bencic-400x253.jpg)
Τελική ευθεία στο Αμερικανικό όπεν, φτάσαμε στα ημιτελικά και πρώτοι είναι οι αγώνες των γυναικών. Ελίνα Σβιτόλινα – Σερίνα Ουίλιαμς και Μπελίντα Μπένσιτς – Μπιάνκα Αντρεέσκου τα ζευγάρια. Όλες ιδιαίτερα φορμαρισμένες. Η Ουίλιαμς έχει βάλει στόχο το 24ο Γκραν Σλαμ, αλλά κάπου εδώ αξίζει να θυμηθούμε πως έχει χάσει του τρεις τελευταίους τελικούς σε κορυφαία τουρνουά. Οι υπόλοιπες παίκτριες των ημιτελικών βρίσκονται στο καλύτερο σημείο της καριέρας τους. Σβιτόλινα και Μπένσιτς πιο ώριμες από ποτέ, ενώ η νεαρότερη Αντρεέσκου δείχνει ότι μπορεί να γίνει κάτι πολύ σπουδαίο. Είναι ο πρώτος ημιτελικός της σε Γκραν Σλαμ και λογικά θα ακολουθήσουν αρκετοί ακόμη.
Σβιτόλινα – Ουίλιαμς: Έχουν περάσει οι εποχές που η Σερίνα ήταν αδιανόητο να ηττηθεί. Με παίκτριες της κορυφαίας δεκάδας έχει προβλήματα συχνά, προκύπτουν ήττες και οι υπόλοιπες τενίστριες γνωρίζουν πως η Αμερικανίδα στα 37 της είναι θνητή. Θα είναι ο πιο δύσκολος αγώνας της Ουίλιαμς στο τουρνουά και η Σβιτόλινα σε περίπτωση που συνεχίσει τις εμφανίσεις που ήδη κάνει στη Νέα Υόρκη, θα είναι κοντά στο σκορ και φυσικά έχει πολύ καλές πιθανότητες να κατακτήσει έστω ένα σετ.
Μπένσιτς – Αντρεέσκου: Πάρα πολύ καλή η απόδοσή τους. Η Μπένσιτς με την εικόνα της δείχνει πως είναι παίκτρια υψηλού επιπέδου και πως δεν βρίσκεται άδικα στο Νο 12 του κόσμου. Από την άλλη η Αντρεέσκου φαίνεται πως είναι σπέσιαλ παίκτρια. Ξεπερνά τα εμπόδια που εμφανίζονται στο παιχνίδι της και φτάνει στο αποτέλεσμα που θέλει. Όσο περνά η ώρα βελτιώνεται και έχει περισσότερη ενέργεια. Η Μπένσιτς όμως είναι δυνατή παίκτρια. Θα μείνει κοντά στο σκορ, αλλά το μικρό χάντικαπ μπορεί να καλυφθεί.