Παγίδες για τα μεγάλα ονόματα
![Παγίδες για τα μεγάλα ονόματα](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2019/07/nadal-400x267.jpg)
Έγινε γνωστό το… φάιναλ φορ των γυναικών στο Γουίμπλεντον με Χάλεπ, Σβιτόλινα, Σ. Ουίλιαμς και Στρίκοβα και μένει να δούμε πως θα εξελιχθούν οι προημιτελικοί των ανδρών στο Λονδίνο. Φέντερερ – Νισικόρι, Τζόκοβιτς – Γκοφέν, Πέγια – Μπαουτίστα και Ναδάλ – Κουέρι είναι τα ζευγάρια. Τα φαβορί είναι δεδομένα, γι’ αυτό και έχουν αποδόσεις στο 1.20 (Μπαουτίστα) και κάτω από το 1.15 οι υπόλοιποι, ωστόσο ο κάθε αγώνας κρύβει παγίδες, μιας και τα αουτσάιντερ έχουν πλέον μειώσει την διαφορά ποιότητας, σε σχέση με το παρελθόν. Αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχουμε αποκλεισμούς για τα μεγάλα ονόματα, όμως οι απώλειες σετ είναι πια μέρος του… προγράμματος.
Ο Ναδάλ εναντίον του Κουέρι θα έχει δυσκολίες στο σερβίς του αντιπάλου. Δεν είναι εύκολο να δεχτεί μπρέικ ο Αμερικανός, όταν οι άσοι του, του προσφέρουν εύκολους πόντους. Αν έχει τον συνηθισμένο ρυθμό του, θα υπάρξει μεγάλη πιθανότητα για γεμάτα σετ και φυσικά έτσι θα αυξάνει και τις πιθανότητές του να κατακτήσει έστω ένα. Το έχει κάνει και στο παρελθόν εναντίον του Ισπανό, είναι εφικτό και τώρα.
O Πέγια παρότι Αργεντινός απέδειξε πως μπορεί να ξεχωρίσει και στο γρασίδι. Απέκλεισε Τσόπιλ, Σέπι, Άντερσον και Ράονιτς, με δύο απ’ αυτά να είναι πεντάσετα. Ο Μπαουτίστα είναι εξαιρετικός ως τώρα, δεν έχει απώλεια σετ και το προβάδισμα είναι δικό του. Σημείωσε δύο εύκολες νίκες επί του Πέγια και η πιο πρόσφατη τον Μάιο ήταν σε χωμάτινη επιφάνεια. Ξανά θα δώσει τη μάχη του ο Αργεντινός, όμως πιθανότατα η πορεία του θα τερματιστεί εδώ, μιας και ο Ισπανός φαίνεται πως έχει βρει τον τρόπο να τον αντιμετωπίζει.