Ποτέ δεν ήταν εύκολο για τον Ράφα
![Ποτέ δεν ήταν εύκολο για τον Ράφα](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2019/09/nadal-400x267.jpg)
Σοβαρεύει η κατάσταση πλέον στο Αμερικανικό όπεν. Δεύτερη εβδομάδα του τουρνουά, έχουν ήδη ξεχωρίσει οι κορυφαίοι της διοργάνωσης -αρκετές οι εκπλήξεις και πάλι- και οι επόμενες ημέρες θα κρίνουν ποιοι και ποιες θα βρεθούν στην κορυφή ή κοντά σε αυτήν. Τα ξημερώματα της Τρίτης η αναμέτρηση που θα κλείσει το πρόγραμμα των ανδρών για τη φάση των “16” είναι αυτή ανάμεσα στον Ράφα Ναδάλ και τον Μάριν Τσίλιτς. Σχεδόν ποτέ δεν ήταν εύκολο για τον Ισπανό να νικήσει τον Κροάτη και κάπως έτσι αναμένεται να εξελιχθεί το ματς που ακολουθεί. Ένα ντέρμπι με συναρπαστικά ράλι, βαριά σερβίς και χτυπήματα με ιδιαίτερη ένταση.
Δεν είναι η καλύτερη χρονιά του Τσίλιτς, αλλά απέκλεισε Κλίζαν, Στέμπε και Ίσνερ, δείχνοντας πως βρίσκει ρυθμό την κατάλληλη στιγμή. Ο Ναδάλ χωρίς κόπο απέκλεισε Μίλμαν και Τσουνγκ, ενώ ο τραυματισμός του Κοκκινάκη του επέτρεψε να γλιτώσει επιπλέον καταπόνηση. Στα μεταξύ τους ο Ναδάλ προηγείται με 6-3 και ειδικά την τελευταία τετραετία όλα είναι ντέρμπι. Ο Τσίλιτς σερβίρει απειλητικά και κερδίζει εύκολα γκέιμ, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να απειλήσει από τη βασική γραμμή. Εφικτό να πάρει σετ ο Κροάτης.