Σε φόρμα Μεντβέντεφ και Γιαστρέμσκα
![Σε φόρμα Μεντβέντεφ και Γιαστρέμσκα](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2019/08/svitolina-1-400x229.jpg)
Φτάσαμε στον 3ο γύρο του Αμερικανικού όπεν και οι νικητές των αγώνων που ακολουθούν, θα συνεχίσουν στη δεύτερη εβδομάδα του τουρνουά. Η προχτεσινή βροχόπτωση χάλασε για λίγο το πρόγραμμα, όμως οι επόμενες ημέρες αναμένεται να συνδευτούν με καλοκαιρία, οπότε θα έχουμε κανονικά τη διεξαγωγή των αγώνων. Η Μαρία Σάκκαρη μας έδωσε σχετικά άνετα κέρδος στο head to head με την Κριστίνα Μλαντένοβιτς, μιας και η Γαλλίδα αποκλείστηκε από την Φερό. Η “Σακ” συνεχίζει έχοντας απέναντί της ένα πολύ υψηλό εμπόδιο, την Ας Μπάρτι που έχει τον πρώτο λόγο. Δύο επιλογές θα μπουν στο κουπόνι μας, με αγώνες που ξεκινούν τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου.
Λόπεθ – Μεντβέντεφ: Ο Ντανιήλ Μεντβέντεφ είναι ο πιο φορμαρισμένος παίκτης τον τελευταίο μήνα, που ουσιαστικά μπήκαμε στα τουρνουά σκληρής επιφάνειας. 16-2 το ρεκόρ του, νίκησε και τον Τζόκοβιτς, ενώ οι ήττες ήταν λογικές, από Ναδάλ και Κύργιο. Ο Φελιθιάνο ήταν εξαιρετικός στο γρασίδι, όπου είναι σπεσιαλίστας, αλλά πλέον δεν είναι δυνατό να έχει ανάλογη συνέχεια. Είχε απώλεια σετ με Νισιόκα και Φριτζ και θα μπει στο ματς ως αουτσάιντερ. Ο Μεντβέντεφ μπορεί να νικήσει σε 3 ή 4 σετ και να καλύψει το χάντικαπ.
Σβιτόλινα – Γιαστρέμσκα: Αντιμέτωπες για πρώτη φορά οι δύο Ουκρανές. Δεν υπάρχει φαβορί εδώ και θεωρώ λανθασμένο το 1.53 της Σβιτόλινα. Θα μπορούσε να είναι στο 1.65 ή και παραπάνω. Είναι παίκτρια που εμφανίζει στιγμές αστάθειας και απέναντί της θα βρει μία που μέσα στο καλοκαίρι έχει νικήσει τις: Βοζνιάκι, Αζαρένκα, Κόντα, Κένιν και Σαμπαλένκα. Λίγη σταθερότητα στο σερβίς να έχει η Γιαστρέμσκα και θα προβληματίσει το Νο 5 του κόσμου.Ένα χάντικαπ στο +4.5 θα είχε αξία για την Γιαστρέμσκα, ωστόσο οι αποδόσεις δεν είναι ικανοποιητικές. Επιλέγω το over καθώς είναι εφικτό να έχουμε 3 σετ, ενώ αν μείνουν στα 2, ένα σκορ τύπου 7/5, 6/4 είναι πιθανό.