Under o Τζόκοβιτς, over Μπάρτι και Κιζ
![Under o Τζόκοβιτς, over Μπάρτι και Κιζ](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2019/06/maddison-400x267.jpg)
Φέντερερ – Ναδάλ και Βοντρούσοβα – Κόντα είναι τα πρώτα ζευγάρια των ημιτελικών στο Ρολάν Γκαρός και απέμειναν οι τελευταίοι προημιτελικοί για να δούμε πως θα κλείσουν οι τετράδες. Ο Τζόκοβιτς είναι φαβορί με τον Ζβέρεφ, ενώ προβάδισμα έχει και ο Τιμ με τον Κατσάνοφ. Στις γυναίκες, πολλοί θα πουν ότι η Χάλεπ παίζει πλέον μόνη της για το τρόπαιο, όμως δεν μπορώ να υποτιμήσω την 17χρονη Ανισίμοβα που θυμίζει την 17χρονη Σαράποβα το 2004 που νίκησε στη Μελβούρνη την Σ. Ουίλιαμς. Το Κιζ – Μπάρτι μοιάζει ισορροπημένο αγωνιστικά, ίσως κριθεί στις λεπτομέρειες η νικήτρια, ωστόσο βγαίνει σημείο στα γκέιμ.
Τζόκοβιτς – Ζβέρεφ: Ο Nόλε είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Δεν έχει χάσει σετ, έχει παραχωρήσει μάξιμουμ 4 γκέιμ στα σετ που έχει παίξει και συνεχίζει επιβλητικά με στόχο ακόμη έναν τελικό. Ο Ζβέρεφ δυσκολεύτηκε πολύ και έπαιξε 5 σετ με Μίλμαν και Λάγιοβιτς, ενώ ξεπέρασε το εμπόδιο του Φονίνι (που δεν ήταν στο 100%) έπειτα από 4 σετ. Ο Γερμανός εδώ και μήνες έχει προσωπικά ζητήματα, δεν είναι γνωστό αν τα έχει ξεπεράσει, όμως όπως και να’ χει δεν δείχνει ικανός για το κάτι παραπάνω στο τουρνουά. Δεν διαθέτει αγωνιστική κατάσταση και συγκέντρωση στο επίπεδο του αντιπάλου του.
Κιζ – Μπάρτι: Δεν είναι η αγαπημένη τους επιφάνεια το χώμα, όμως παίζουν πολύ καλά και οι δύο. Διαφορετικό στυλ, με την Κιζ να είναι δυναμική, ενώ τη Μπάρτι να ξεχωρίζει για την τεχνική στα χτυπήματά της. Όποια κάνει τα λιγότερα λάθη θα προκριθεί, αλλά μου μοιάζει για αγώνας τριών σετ. Από μία νίκη στα μεταξύ τους ως τώρα, με αυτοπεποίθηση που αυξάνεται όσο περνούν οι μέρες, θα παλέψουν σε ένα ντέρμπι που θα δώσει θέαμα και ελπίζω αρκετά γκέιμ.