Ο,τι δεν είδαμε χτες…
Με την ευχή τα “στατιστικά παράδοξα” (55 τελικές προσπάθειες καταγράφτηκαν στα χτεσινά Λίβερπουλ – Μπάγερν και Λιόν – Μπαρτσελόνα, αλλά τα δίχτυα δεν κουνήθηκαν!) να μην επαναληφθούν και απόψε…
Χωρίς Μπανέγα – Βέμπερ η Σεβίλη και με ατελείωτη τραμπάλα στην απόδοσή της, με Ιμόμπιλε, Μιλίνκοβιτς, Παρόλο και Λουίς Αλμπέρτο οι Ρωμαίοι, που δεν έχουν -ως βρεγμένοι- να χάσουν κάτι παραπάνω. Θα προκριθεί στους “16” του Γιουρόπα όποια σκοράρει πρώτη! Δεν ξέρω ποια θα είναι, αλλά ξέρω ότι θα ανοίξει το ματς…
Οχι, διπλά του 1.30 δεν υπάρχουν στο Τσάμπιονς Λιγκ, πόσο δε στα νοκ άουτ του! Κατανοώ τον μπουκ που ξέρει ότι θα πάρει το… Fort Nox πάνω στη Σίτι, αλλά και πάλι η απόδοση είναι μη αντιπροσωπευτική κι ας νικήσουν οι Αγγλοι με 10-0, που λέει ο λόγος. Φαβορί είναι, δεν αντιλέγω, αλλά περίπατο δεν θα κάνουν…
Ευρωπαϊκό φαινόμενο η Μπορντό. Παίζει άθλια κι όμως, συγκυριακά, νικά! Από την άλλη, η συμπαθητική Γκινγκάμπ προσπαθεί, αλλά η επιπολαιότητα πάει σύννεφο κι όλο φτάνει στην πηγή κι όλο μένει διψασμένη. Κι απόψε το ίδιο μπορεί να της συμβεί, αλλά για σχεδόν διπλασιασμό στη μίζα αξίζει να δοκιμάσω να μην σπάσει η στάμνα της…
Χωρίς Νεϊμάρ, χωρίς Καβάνι, χωρίς Τιάγκο Σίλβα, χωρίς Παρέδες, χωρίς Μενιέ και με τον Τουχέλ να παραπονιέται δικαίως ότι δεν υπάρχει και αστείρευτο βάθος (θέλει να δώσει ανάσες και στον Εμπαπέ) η Παρί κάνει πια τα απολύτως βασικά για να φτάνει στις νίκες με τη λιγότερη καταπόνηση (6ο ματς σε 18 ημέρες)! Η Μονπελιέ, ως συνήθως, θα κλείσει σαν στρείδι τους χώρους (11 ισοπαλίες σε 24 ματς, 6/12 εκτός, οι 4/5 στα πρόσφατα) και να ξεφύγει το σκορ μοιάζει απίθανο…
Δεν έχει την αμυντική στιβαρότητα άλλων σεζόν η φετινή Ατλέτικο. Το αυτό ισχύει και για τη “γηραιά κυρία”. Πιο πιθανό βρίσκω να σκοράρουν αμφότερες, παρά να δούμε αγώνα που θα βολευτούν στα κουλουράκια! Είναι και αυτή η αδιόρατη πίεση πάνω από τους γηπεδούχους, επειδή ο τελικός θα διεξαχθεί στο γήπεδό τους -στο “Μετροπολιτάνο”- την 1η Ιουνίου, που τους σπρώχνει ένα κλικ πιο μπροστά στην επίθεση, απ’ ότι μας συνήθιζαν μέχρι φέτος…
Ο Αλέγκρι, αν και δεν συνηθίζεται, έκανε μνεία του 1-1 στη συνέντευξη Τύπου, απαντώντας σε σχετική ερώτηση. Προϊόντος του χρόνου, αν δεν έχει λυθεί ο “κόμπος”, θα το αφήσουν και οι δύο για το Τορίνο…