Τρεις φορές δεν το σήκωσε Ελληνας…
![Τρεις φορές δεν το σήκωσε Ελληνας…](https://www.bet-hoven.net/wp-content/uploads/2019/05/UEFA-Europa-League-Final-Baku-400x225.jpg)
Το 2004 ο Ακης Ζήκος αγωνίστηκε με τους ηττημένους (Πόρτο – Μονακό 3-0 στο Γκεζελκίρχεν), το 2009 ο Αλέξανδρος Τζιώλης με τους ηττημένους (Σαχτάρ – Βέρντερ 2-1 στην παράταση την Πόλη), πέρσι ο Κώστας Μήτρογλου με τους ηττημένους (Ατλέτικο – Μαρσέιγ 3-0 στη Λιόν)! Θα σπάσει η “κατάρα” φέτος, που έχουμε δύο -κι όχι έναν- Ελληνες σε (συλλογικό) τελικό της UEFA; Θα σηκώσουν το Γιουρόπα ο Παπασταθόπουλος και ο Μαυροπάνος στο Μπακού;
Πολύ δύσκολη η απάντηση! Εμφύλιος, όχι μόνο αγγλικός αλλά και λονδρέζικος, με τις δύο ομάδες 17 ημέρες χωρίς αγώνα, με εκατέρωθεν προβλήματα (χωρίς Καντέ και Λόφτους Τσικ η Τσέλσι, χωρίς Μικιταριάν και Ράμσεϊ η Αρσεναλ), με συντηρητική προσέγγιση όλη τη σεζόν μακριά από το γήπεδό τους αμφότερες! Αν κάτι διακρίνω στη “θολούρα” (και στα νεύρα του Σάρι χτες, στην τελευταία προπόνηση, από την οποία αποχώρησε επιδεικτικά) είναι πως όποια προηγηθεί θα το σηκώσει κιόλας, παρότι θα δεχτεί κατόπιν γκολ. Θαρρώ ότι από ένα τέρμα (τουλάχιστον) θα βρουν…
Ναι, η Τσέλσι έχει Αζάρ και Ζιρού ως “φαβορί” για το σκοράρισμα, αλλά θα ποντάρω στον Πέδρο. Σε “τρύπα” που θα βρει (ίσως και από ασίστ των προαναφερόμενων)…
Παραείναι υψηλή η απόδοση για να σκοράρει ο Σωκράτης, που δεν προωθείται απλώς στα στημένα, βγάζει και τελικές σ’ αυτά…